QR code

QR code یا رمزینه ی سریع که نام ایرانی آن هست که در سال 1994 توسط یکی از شرکت های زیر مجموعه ی خوردو سازی تویوتا پایه گذاری و ساخته شد. QR مخفف کلمه ی Quick Response به معنای پاسخ سریع است که در هر زمان با انجام چند کار ساده که در ادامه به شما توضیح می دهیم به سرعت به اطلاعات آن دسترسی پیدا کنید.

ساز کار این QR code ها از ماتریس های معروف که در هندسه بسیار با آن سر و کار داشته اید گرفته شده است که این ماتریس و رمز ها که ما از آن سر در نمیاریم به سرعت توسط بارکد خوان موبایل شما رمز نگاری می شود و اطلاعاتی که درونش وجود دارد به ما نشان داده می شود .

QR code

QR code

کاربرد های QR code

برای اولین بار این کد ها برای ردیابی و پیدا کردن قطعات ماشین مورد استفاده قرار گرفت ولی بعد ها مخصوصا در این برهه ی زمانی این کد ها کار ها و فعالیت های زیادی را پوشش می دهند و آن کار ها را آسان تر کده است و این کار خیلی مورد استقبال قرار گرفته است و در آینده ی کمی دور بیشتر مشاغل را پوشش قرار خواهد داد .

qr code

کیو ار کد ها در نشریات، بسیاری از کارت ویزیت ها برای دسترسی راحت یه سایت و اطلاعات فروشگاه، در موزه ها و اماکن تاریخی برای نشان دادن انبوهی از اطلاعات آن اثر، برای فروشگاه ها برای پرداخت کردن سریع محصولات خریداری شده، برای پارکینگ ها برای ثبت ورود و خروج حتی در این روز های کرونایی برای منو های کافه ها و رستوران ها که منوی دیجیتال نام گرفته و شما با اسکن یک کد تمام منو ی آنجا را دریافت می کنید و سفارش می دهید که این کار خیلی به رعایت فاصله گذاری اجتماعی و گسترش نیافتن بیماری کمک می کند که لایو منو هم یکی از ارائه کننده ی این خدمات است که در اختصاصی سازی این خدمات پیشتاز است.

کاربرد های دبگر آن نیز در پزشکی است که پزشک به راحتی با اسکن کردن بک کد به تمام اطلاعات بیمار دسترسی دارد و این کار بسیار کاربردی است و در موارد ضرور بسیار برای پزشکان کار گشا است. یا در زمینه ی هنری که یک گروه هنری آهنگ در سال 2007 با انتشار فقط یک QR code تمام آهنگ های خود را منتشر میکردند و طرفداران آنها  نیز به راحتی آن را دانلود می کردند .

انواع QR code

به طور کلی QR code ها به دو دسته ی مهم تقسیم بندی می شوند.

  1. QR code های استاتیک یا ایستا یا ثابت
  2. QR code های داینامیک یا پویا یا متغییر

که الان به طور کامل همه ی این موارد و دسته بندی های آن را توضیح می دهیم و شما را با همه ی این ها آشنا می کنیم پس با ما همراه باشید.

انواع qr code

QR code های استاتیک یا ایستا یا ثابت

این نوع کد ها برای نشان دادن اطلاعات خاصی طراحی شده است و نیاز به اینترنت هم ندارد که مزیت آن محسوب میشود  که  شما میتوانید ببا چاپ کردن آن روی کارت ویزیت هایتان میتوانید تمام اطلاعات خود را بر روی آن ذخیره کنید مانند عکس، اطلاعات تماس، لوکیشن و اطلاعات کاربردی دیگر و مشتریانتان هم میتوانند به راحتی و با اسکن کردن این کد به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند.

QR code ایستا

QR code های داینامیک یا پویا یا متغییر

این نوع QR code ها از نوع قبلی بسیار کامل تر می باشد و می تواند اطلاعات بیشتری را به شما ارائه کند و شما نیز میتوانید اطلاعات بیشتری روی آن ذخیره کنید تنها مزیت این نوع کد ها اتصال آن به اینترنت می باشد که این مورد یه کمی کار را سخت می کند.

شما میتوانید از این کد ها اطلاعات مهمی دریافت کنید که موجب پیشترفت شما در کارتان می باشد این اطلاعات شامل دریافت تمام اطلاعات مشتری از جمله مکان انجام اسکن با چه دستگاهی اسکن انجام دادن و تعداد دفعات اسکن توسط مشتری را یه شما اعلام میکند که این اطلاعات میتواند برای شما مثمر ثمر باشد و از آن استفاده کنید.

 

نحوه ی ساخت QR code

شما به راحتی میتوانید با استفاده از سایت کیو ال گرافی و ثبت نام در این سایت qr code هایی با شکل های مختلف دریافت کنید و از آن استفاده کنید و حتی کیو ار کد شخصی بسازید و اطلاعات خودتون را وارد کنید.

QR code گرافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست